Yazar: Satılmış TINIK Kategori: CAMİLER
Yayın Tarihi Gösterim: 5577
Yazdır

Haraçoğlu Camisi ve Türbesi, İhsangazi, KASTAMONU

HARAÇOĞLU CAMİSİ

İlçenin İsalar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Camii'nin ilk yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Günümüzden yaklaşık 500 yıl kadar önce ilim, irfan yaymak maksadıyla Horasandan yola çıkan Şeyh Saadeddin-i Haraci hazretleri’ nin burada ikamet ettiği sanılmaktadır. Ilgaz-Ahlat Köyünde Külliyesi bulunan Benli Sultan Hazretleri ile Hoca Saadettin-i Haraci Hazretleri’nin dost ve postnişin olmasından dolayı 16. yüzyılda Nakşibendi Dergâhı olarak kurulduğu kanaati bulunmaktadır. Ancak yaptırılan dergah ve diğer yapılardan günümüze ulaşan herhangi bir kalıntı bulunmamaktadır.

Şuan ki cami 1319 R. (1901-1902 ) yılında ikinci defa Omuzluzade Mustafa Bey tarafından ahşap ve kerpiç malzemelerden yaptırılmıştır. Giriş kapısı üzerinde kitabesi mevcuttur. Cami içindeki ahşap oymalar ve süslemeler 1319 R. yılından kalmadır. Tavan, taban döşemesi, minber ve vaaz kürsüsü ahşaptır. Ahşap üzerinde renkli kalem işi süslemeler yapılmıştır. Avlu giriş kapısının sağ tarafında bulunan taş süslemeli çeşmenin üzerinde 1209 H. Tarihi okunmaktadır.

1942 yılında meydana gelen depremde zarar gören ahşap cami köy halkı tarafından taş temeller üzerine ahşap olarak yeniden inşa edilmiştir.